Як захистити та пофарбувати шифер

1

Одним з найпоширеніших в Україні покрівельним матеріалом є шифер. Азбестоцементні шиферні дахи використовуються у будівництві не один десяток років. І сьогодні гостро стоїть питання збереження існуючих шиферних покрівель, оскільки заміна покрівлі - недешева справа.

Азбестоцемент – це штучний кам'яний матеріал, який був отриманий в результаті затвердіння водної суміші портландцементу і волокон хризотилового азбесту, армуючих цементну складову.

 Азбестоцементні вироби виділяються такими перевагами:

  • високою механічною міцністю при вигині
  • невеликою щільністю
  • малою теплопровідністю і водопроникністю
  • високою морозостійкістю
  • стійкістю до дії лугів, а також достатньою біостійкістю.

Межа міцності азбестоцементного шиферного листа: при розтягуванні 20 - 25 МПа, при вигині  27 - 42 МПа, при стисненні  45 МПа і більше. Рекомендований ухил покрівлі 14° - 60°. Термін експлуатації азбоцементних покрівель становить 30 - 40 років. Листи легко свердлити і розпилювати.

Недоліки азбестоцементу:

  • знижена міцність при насиченні водою
  • крихкість і викривлення при змінах вологості
  • слабка опірність удару

З метою позбавлення від цих недоліків на поверхню азбестоцементних виробів наносять водостійкі склади (фарби чи гідрофобізуючі пропитки), що захищають матеріал від зволоження, механічних пошкоджень, забезпечують хороший стік води і не затримують пил. Для цього лист з азбестоцементу просушують до 6 -7% -ної вологості, після чого його поверхню очищають від бруду, ґрунтують і на закінчення фарбують. До речі, для підвищення водостійкості і зменшення виділення азбестового пилу, що викликає специфічні захворювання, тильну сторону шиферу також ґрунтують.

Отже безпосередньо переходимо до фарбування шиферу.

Якщо шифер старий, з явними ознаками потемніння чи наявності моху, його потрібно ретельно очистити від всіх можливих забруднень за допомогою жорсткої щітки або скребка. Роботи рекомендується проводити в суху погоду - якщо покрівля волога, все буде тільки розмазуватися. Існує ще інший ефективний метод - очищення шиферу за допомогою щітки, до якої приєднаний шланг з подаванням води під тиском. Після цієї процедури та після повного висихання необхідно на сухо завершити процес очистки.

Після повного очищення поверхню потрібно ретельно обробити антисептиком (протигрибковим засобом), а потім все ретельно змити струменем води. Це необхідно для того, щоб знищити залишки бруду та паразитів глибоко в порах і тріщинах. Наноситься розчин рясно і рівномірно, кистю або будь-яким розпилюючим пристроєм. Оброблена поверхня мусить бути захищеною від попадань води і атмосферних опадів до повного висихання.

Новий шифер потрібно витримати на вулиці кілька місяців, а вже потім повторити процедуру яка описана вище. Це потрібно, щоб не з'явилися висоли на матеріалі.

Після очищення поверхні шиферу його слід покрити 1-2 шарами ґрунтовки глибокого проникнення. Існують також ґрунтовки з протигрибковими властивостями. Використовуючи такий засіб, процедуру з антисептиком можна не виконувати. Однією з таких ґрунтовок на ринку України є Ґрунтовка глибокого проникнення БАЙРІС "Протигрибкова". Ґрунтування шиферу перед малюванням - обов'язкова процедура, нею не можна нехтувати. Ґрунтовку зазвичай вибирають того ж виробника, що і фарбу, якою буде покриватися поверхня.

Фарбувати шифер потрібно спеціальними атмосферостійкими акриловими фарбами. Однією з таких фарб є Фарба БАЙРІС "Для оцинкованих дахів та шиферу". Вона утворює захисний шар, який оберігатиме поверхню від руйнування, знизить водопоглинення, збільшить морозостійкість, зменшить обсяг виділення азбесту в навколишнє середовище. За більш детальною інформацією перейдіть по посиланню http://bajris.com/farbi-i-laki/farba-dlya-oci…xiv-ta-shiferu/

Нанесення фарби на шифер повинне бути рівномірним і двошаровим. Другий шар фарби наноситься лише після повного висихання першого. З Фарбою БАЙРІС "Для оцинкованих дахів та шиферу"поверхня стає сухою на дотик вже після 30 хвилин, другий шар можна наносити вже через 2 години.  

Фарбування першим основним шаром.

Перший фарбувальний шар наноситься після повного висихання ґрунтовки. Він є основним при фарбуванні азбестоцементних листів. Першим шаром добре фарбуються всі торці, кути та інші важкодоступні місця. На перший фарбувальний шар витрачається приблизно 2/3 від усього обсягу фарби.

Фарбування другим фінішним шаром.

Забарвлення другим шаром відбувається після висихання основного першого. Другий шар є фінішним, і тут ставиться завдання зробити поверхню шиферного даху однотонною, без розлучень, переходів і рівномірно забарвленою. На другий фарбувальний шар витрачається приблизно 1/3 частина обсягу фарби.

Це не довгий, але дуже важливий етап, тому тут потрібен високий професійний рівень виконавця.

Акрилову фарбу можна наносити будь-яким способом. Це може здійснюватись кистю, валиком або розпилювачом.

Застереження!!! Поверхня обов'язково має бути ідеально сухою. Фарбування рекомендується проводити не пізніше ніж через 24 години після опадів дощу. Також необхідно уникати різких перепадів температур, найкраще для цього підійде тепла пора року (квітень-серпень). Для фарбування шиферного покриття мінімальна температура повинна становити не менше +10ºС при відносній вологості не більше 80%.